Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX16999AUA12+
Part No.:
MAX16999AUA12+
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudMAX16999AUA12+.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 100MA 8UMAX
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
20 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable, Power On Reset, Reset
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Datasheet:
1. How to order MAX16999AUA12+ on Chuangxin Cloud?
3. Are the MAX16999AUA12+ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX16999AUA12+?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAX16999AUA12+T MAX16999AUA12+
Part Number MAX16999AUA12+T MAX16999AUA12+
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series - -
Package/Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 1.2V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) - -
Current - Output 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 20 µA 20 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) 70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable, Power On Reset, Reset Enable, Power On Reset, Reset
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)