Sensata-Crydom M5060CC600
Part No.:
M5060CC600
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
Chuangxin CloudM5060CC600.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 60A MODULE
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
60A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 60 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudM5060CC600.pdf
1. How to order M5060CC600 on Chuangxin Cloud?
3. Are the M5060CC600 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5060CC600?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5060CC600.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as M5060CC600 pin diagram, M5060CC600 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5060CC600
Part Number M5060CC600
Manufacturer Sensata-Crydom
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 60A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.35 V @ 60 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C