Sensata-Crydom M5060CC1200
Part No.:
M5060CC1200
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
Chuangxin CloudM5060CC1200.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1200V 60A MODULE
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
60A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 60 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudM5060CC1200.pdf
1. How to order M5060CC1200 on Chuangxin Cloud?
3. Are the M5060CC1200 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5060CC1200?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5060CC1200.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5060CC1200
Part Number M5060CC1200
Manufacturer Sensata-Crydom
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 60A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.35 V @ 60 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C