Analog Devices Inc. LT1965ET-1.8#PBF
Part No.:
LT1965ET-1.8#PBF
Datasheet:
Chuangxin CloudLT1965ET-1.8#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.1A TO220-5
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.49V @ 1.1A
Current - Output:
1.1A
Current - Quiescent (Iq):
1.1 mA
Current - Supply (Max):
40 mA
PSRR:
75dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order LT1965ET-1.8#PBF on Chuangxin Cloud?
3. Are the LT1965ET-1.8#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1965ET-1.8#PBF?
Image LT1965ET#PBF LT1965ET-3.3#PBF LT1965ET-1.8#PBF LT1965ET-1.5#PBF LT1965ET-2.5#PBF
Part Number LT1965ET#PBF LT1965ET-3.3#PBF LT1965ET-1.8#PBF LT1965ET-1.5#PBF LT1965ET-2.5#PBF
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.49V @ 1.1A 0.49V @ 1.1A 0.49V @ 1.1A 0.49V @ 1.1A 0.49V @ 1.1A
Current - Output 1.1A 1.1A 1.1A 1.1A 1.1A
Current - Quiescent (Iq) 1.1 mA 1.1 mA 1.1 mA 1.1 mA 1.1 mA
Current - Supply (Max) 40 mA 40 mA 40 mA 40 mA 40 mA
PSRR 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C