Analog Devices Inc. LT1585ACT-3.3#PBF
Part No.:
LT1585ACT-3.3#PBF
Datasheet:
Chuangxin CloudLT1585ACT-3.3#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO220-3
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 5A
Current - Output:
5A
PSRR:
72dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order LT1585ACT-3.3#PBF on Chuangxin Cloud?
3. Are the LT1585ACT-3.3#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1585ACT-3.3#PBF?
Image LT1585ACT-3.3#PBF LT1585ACT#PBF LT1585ACT-1.5#PBF
Part Number LT1585ACT-3.3#PBF LT1585ACT#PBF LT1585ACT-1.5#PBF
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage - Output (Max) - - -
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 5A 1.4V @ 5A 1.4V @ 5A
Current - Output 5A 5A 5A
Current - Quiescent (Iq) - - -
Current - Supply (Max) - - -
PSRR 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz)
Control Features - - -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C