Analog Devices Inc. LT1529IT-3.3#PBF
Part No.:
LT1529IT-3.3#PBF
Package:
TO-220-5
Datasheet:
Chuangxin CloudLT1529IT-3.3#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-5
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.95V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
160 mA
PSRR:
62dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-45°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order LT1529IT-3.3#PBF on Chuangxin Cloud?
3. Are the LT1529IT-3.3#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1529IT-3.3#PBF?
Image LT1529IT#PBF LT1529IT-3.3#PBF LT1529IT-5#PBF LT1529IT#06PBF
Part Number LT1529IT#PBF LT1529IT-3.3#PBF LT1529IT-5#PBF LT1529IT#06PBF
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series - - - -
Package/Case TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5
Packaging Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 15V 15V 15V 15V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage - Output (Max) - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.95V @ 3A 0.95V @ 3A 0.95V @ 3A 0.95V @ 3A
Current - Output 3A 3A 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
Current - Supply (Max) 160 mA 160 mA 160 mA 160 mA
PSRR 62dB (120Hz) 62dB (120Hz) 62dB (120Hz) 62dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -45°C ~ 125°C -45°C ~ 125°C -45°C ~ 125°C -45°C ~ 125°C