Texas Instruments LP5990TMX-3.3/NOPB
Part No.:
LP5990TMX-3.3/NOPB
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudLP5990TMX-3.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 4DSBGA
Package/Case:
4-WFBGA, DSBGA
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
75 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (10kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-DSBGA
Datasheet:
1. How to order LP5990TMX-3.3/NOPB on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP5990TMX-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP5990TMX-3.3/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP5990TMX-2.8/NOPB LP5990TMX-1.2/NOPB LP5990TMX-1.8/NOPB LP5990TMX-3.3/NOPB LP5990TMX-3.0/NOPB
Series - - - - -
Package/Case 4-WFBGA, DSBGA 4-WFBGA, DSBGA 4-WFBGA, DSBGA 4-WFBGA, DSBGA 4-WFBGA, DSBGA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 200mA 0.25V @ 200mA 0.25V @ 200mA 0.25V @ 200mA 0.25V @ 200mA
Current - Output 200mA 200mA 200mA 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 75 µA 75 µA 75 µA 75 µA 75 µA
PSRR 55dB (10kHz) 55dB (10kHz) 55dB (10kHz) 55dB (10kHz) 55dB (10kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C