Texas Instruments LP5907YKGR-2.825
Part No.:
LP5907YKGR-2.825
Package:
4-XFBGA, DSBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudLP5907YKGR-2.825.pdf
Description:
IC REG LIN 2.825V 250MA 4DSBGA
Package/Case:
4-XFBGA, DSBGA
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.825V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
25 µA
Current - Supply (Max):
425 µA
PSRR:
90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-DSBGA (0.65x0.65)
Datasheet:
1. How to order LP5907YKGR-2.825 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP5907YKGR-2.825 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP5907YKGR-2.825?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP5907YKGR-2.825 LP5907YKGR-2.8 LP5907YKGR-2.0 LP5907YKGR-2.85
Part Number LP5907YKGR-2.825 LP5907YKGR-2.8 LP5907YKGR-2.0 LP5907YKGR-2.85
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
Series - - - -
Package/Case 4-XFBGA, DSBGA 4-XFBGA, DSBGA 4-XFBGA, DSBGA 4-XFBGA, DSBGA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.825V 2.825V 2.825V 2.825V
Voltage - Output (Max) - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 250mA 0.2V @ 250mA 0.2V @ 250mA 0.2V @ 250mA
Current - Output 250mA 250mA 250mA 250mA
Current - Quiescent (Iq) 25 µA 25 µA 25 µA 25 µA
Current - Supply (Max) 425 µA 425 µA 425 µA 425 µA
PSRR 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz) 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz) 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz) 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)