Texas Instruments LP5900XRX-1.8/NOPB
Part No.:
LP5900XRX-1.8/NOPB
Package:
4-XFBGA, DSBGA
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4DSBGA
Package/Case:
4-XFBGA, DSBGA
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
230 µA
PSRR:
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-DSBGA
1. How to order LP5900XRX-1.8/NOPB on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP5900XRX-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP5900XRX-1.8/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP5900XRX-2.8/NOPB LP5900XRX-1.8/NOPB
Part Number LP5900XRX-2.8/NOPB LP5900XRX-1.8/NOPB
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments
Series - -
Package/Case 4-XFBGA, DSBGA 4-XFBGA, DSBGA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA 0.15V @ 150mA
Current - Output 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA 50 µA
Current - Supply (Max) 230 µA 230 µA
PSRR 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Temperature, Short Circuit Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C