Texas Instruments LP3999ITLX-1.8/NOPB
Part No.:
LP3999ITLX-1.8/NOPB
Datasheet:
Chuangxin CloudLP3999ITLX-1.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5DSBGA
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
60dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Datasheet:
1. How to order LP3999ITLX-1.8/NOPB on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP3999ITLX-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3999ITLX-1.8/NOPB?
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA 0.1V @ 150mA 0.1V @ 150mA 0.1V @ 150mA 0.1V @ 150mA
Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA
Current - Supply (Max) 200 µA 200 µA 200 µA 200 µA 200 µA
PSRR 60dB (1kHz ~ 10kHz) 60dB (1kHz ~ 10kHz) 60dB (1kHz ~ 10kHz) 60dB (1kHz ~ 10kHz) 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C