Texas Instruments LP3995ILD-2.8/NOPB
Part No.:
LP3995ILD-2.8/NOPB
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudLP3995ILD-2.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 6WSON
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
200 µA
PSRR:
60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-WSON (2.92x3.29)
Datasheet:
1. How to order LP3995ILD-2.8/NOPB on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP3995ILD-2.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3995ILD-2.8/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA 0.1V @ 150mA 0.1V @ 150mA 0.1V @ 150mA 0.1V @ 150mA
Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA
Current - Supply (Max) 200 µA 200 µA 200 µA 200 µA 200 µA
PSRR 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz) 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz) 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz) 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz) 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C