Texas Instruments LP3992IMF-1.5/NOPB
Part No.:
LP3992IMF-1.5/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudLP3992IMF-1.5/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 30MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
5.2V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Current - Output:
30mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
40dB ~ 30dB (1kHz ~ 20kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
Datasheet:
1. How to order LP3992IMF-1.5/NOPB on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP3992IMF-1.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3992IMF-1.5/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP3992IMFX-1.5/NOPB LP3992IMFX-1.5 LP3992IMF-1.5/NOPB
Part Number LP3992IMFX-1.5/NOPB LP3992IMFX-1.5 LP3992IMF-1.5/NOPB
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
Series - - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1
Voltage - Input (Max) 5.2V 5.2V 5.2V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.5V 1.5V
Voltage - Output (Max) - - -
Voltage Dropout (Max) - - -
Current - Output 30mA 30mA 30mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA 50 µA 50 µA
Current - Supply (Max) - - -
PSRR 40dB ~ 30dB (1kHz ~ 20kHz) 40dB ~ 30dB (1kHz ~ 20kHz) 40dB ~ 30dB (1kHz ~ 20kHz)
Control Features Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C