Texas Instruments LP3990TLX-2.8/NOPB
Part No.:
LP3990TLX-2.8/NOPB
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudLP3990TLX-2.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4DSBGA
Package/Case:
4-WFBGA, DSBGA
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-DSBGA (1x1)
Datasheet:
1. How to order LP3990TLX-2.8/NOPB on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP3990TLX-2.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3990TLX-2.8/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP3990TLX-2.8/NOPB LP3990TLX-1.5/NOPB LP3990TLX-2.5/NOPB LP3990TLX-1.2/NOPB LP3990TLX-1.8/NOPB
Series - - - - -
Package/Case 4-WFBGA, DSBGA 4-WFBGA, DSBGA 4-WFBGA, DSBGA 4-WFBGA, DSBGA 4-WFBGA, DSBGA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 150mA 0.2V @ 150mA 0.2V @ 150mA 0.2V @ 150mA 0.2V @ 150mA
Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 80 µA 80 µA 80 µA 80 µA 80 µA
Current - Supply (Max) 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA
PSRR 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz) 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C