Texas Instruments LP38512TSX-1.8/NOPB
Part No.:
LP38512TSX-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Chuangxin CloudLP38512TSX-1.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A DDPAK
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.40V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
7.5 mA
Current - Supply (Max):
14 mA
PSRR:
73dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (DDPAK-5)
Datasheet:
1. How to order LP38512TSX-1.8/NOPB on Chuangxin Cloud?
3. Are the LP38512TSX-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38512TSX-1.8/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP38512TSX-1.8/NOPB
Part Number LP38512TSX-1.8/NOPB
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.40V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 7.5 mA
Current - Supply (Max) 14 mA
PSRR 73dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C