Nichicon LNY2V222MSEF
Part No.:
LNY2V222MSEF
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudLNY2V222MSEF.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LNY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
11.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
15.54 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
3.150" (80.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Chassis Mount
Datasheet:
1. How to order LNY2V222MSEF on Chuangxin Cloud?
3. Are the LNY2V222MSEF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LNY2V222MSEF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LNY2V222MSEF.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LNY2V222MSEF LNY2V222MSEFBB LNY2V222MSEFBN
Part Number LNY2V222MSEF LNY2V222MSEFBB LNY2V222MSEFBN
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series LNY LNY LNY
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Capacitance 2200 µF 2200 µF 2200 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 350 V 350 V 350 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 11.1 A @ 120 Hz 11.1 A @ 120 Hz 11.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 15.54 A @ 10 kHz 15.54 A @ 10 kHz 15.54 A @ 10 kHz
Impedance - - -
Lead Spacing 0.866" (22.00mm) 0.866" (22.00mm) 0.866" (22.00mm)
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm) 2.008" Dia (51.00mm) 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 3.150" (80.00mm) 3.150" (80.00mm) 3.150" (80.00mm)