Image LNR1A224MSE LNR1A224MSEB LNR1A224MSEN
Part Number LNR1A224MSE LNR1A224MSEB LNR1A224MSEN
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon
Package/Case
Series LNR LNR LNR
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Capacitance 220000 µF 220000 µF 220000 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage - Rated 10 V 10 V 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) - - -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C 5000 Hrs @ 85°C 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 13 A @ 120 Hz 13 A @ 120 Hz 13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.95 A @ 10 kHz 14.95 A @ 10 kHz 14.95 A @ 10 kHz
Impedance - - -
Lead Spacing 0.866" (22.00mm) 0.866" (22.00mm) 0.866" (22.00mm)
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm) 2.008" Dia (51.00mm) 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm) 4.055" (103.00mm) 4.055" (103.00mm)