STMicroelectronics LM2931ADT33RY
Part No.:
LM2931ADT33RY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Chuangxin CloudLM2931ADT33RY.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA DPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
1 mA
Current - Supply (Max):
30 mA
PSRR:
78dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Current Limit, Thermal Shutdown
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
Datasheet:
1. How to order LM2931ADT33RY on Chuangxin Cloud?
3. Are the LM2931ADT33RY price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2931ADT33RY?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2931ADT33RY.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM2931ADT33RY
Part Number LM2931ADT33RY
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 1 mA
Current - Supply (Max) 30 mA
PSRR 78dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Current Limit, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)