Nichicon LGU2G121MELY
Part No.:
LGU2G121MELY
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudLGU2G121MELY.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LGU
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.0725 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):
1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
1. How to order LGU2G121MELY on Chuangxin Cloud?
3. Are the LGU2G121MELY price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LGU2G121MELY?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LGU2G121MELY.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LGU2G121MELY
Part Number LGU2G121MELY
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series LGU
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 120 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0725 A @ 50 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)