Nichicon LGN2X560MELB25
Part No.:
LGN2X560MELB25
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudLGN2X560MELB25.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 600V SNAP TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LGN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
600 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
1. How to order LGN2X560MELB25 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LGN2X560MELB25 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LGN2X560MELB25?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LGN2X560MELB25
Part Number LGN2X560MELB25
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series LGN
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 56 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 600 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)