STMicroelectronics LF18ABPT
Part No.:
LF18ABPT
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
Chuangxin CloudLF18ABPT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA PPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 200mA (Typ)
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
1 mA
Current - Supply (Max):
12 mA
PSRR:
82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PPAK
Datasheet:
Chuangxin CloudLF18ABPT.pdf
1. How to order LF18ABPT on Chuangxin Cloud?
3. Are the LF18ABPT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LF18ABPT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LF18ABPT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as LF18ABPT pin diagram, LF18ABPT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LF18ABPT-TR LF18ABPT
Part Number LF18ABPT-TR LF18ABPT
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 16V 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 200mA (Typ) 0.7V @ 200mA (Typ)
Current - Output 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 1 mA 1 mA
Current - Supply (Max) 12 mA 12 mA
PSRR 82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz) 82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C