STMicroelectronics LDLN025PU28R
Part No.:
LDLN025PU28R
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudLDLN025PU28R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 250MA 4DFN
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 250mA
Current - Output:
250mA
PSRR:
80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
4-DFN (1x1)
Datasheet:
1. How to order LDLN025PU28R on Chuangxin Cloud?
3. Are the LDLN025PU28R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LDLN025PU28R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LDLN025PU28R.
Image LDLN025PU28R
Part Number LDLN025PU28R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 250mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
Current - Supply (Max) 425 µA
PSRR 80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)