STMicroelectronics LDL212PU15R
Part No.:
LDL212PU15R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudLDL212PU15R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.2A 6DFN
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 1.2A
Current - Output:
1.2A
Current - Quiescent (Iq):
380 µA
Current - Supply (Max):
380 µA
PSRR:
87dB ~ 50dB (120Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-DFN (3x3)
Datasheet:
Chuangxin CloudLDL212PU15R.pdf
1. How to order LDL212PU15R on Chuangxin Cloud?
3. Are the LDL212PU15R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LDL212PU15R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LDL212PU15R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LDL212PU15R
Part Number LDL212PU15R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 6-VDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1.2A
Current - Output 1.2A
Current - Quiescent (Iq) 380 µA
Current - Supply (Max) 380 µA
PSRR 87dB ~ 50dB (120Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)