STMicroelectronics LDK130M29R
Part No.:
LDK130M29R
Datasheet:
Chuangxin CloudLDK130M29R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 300MA SOT23-5
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 300mA
Current - Output:
300mA
PSRR:
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudLDK130M29R.pdf
1. How to order LDK130M29R on Chuangxin Cloud?
3. Are the LDK130M29R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LDK130M29R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LDK130M29R.
7.How to contact us to get technical supports, such as LDK130M29R pin diagram, LDK130M29R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LDK130M29R
Part Number LDK130M29R
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) 120 µA
PSRR 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)