STMicroelectronics LD59030DTPU25R
Part No.:
LD59030DTPU25R
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudLD59030DTPU25R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 4DFN
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
305 µA
PSRR:
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable, Soft Start
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
4-DFN (1x1)
Datasheet:
1. How to order LD59030DTPU25R on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD59030DTPU25R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD59030DTPU25R?
Image LD59030DTPU25R
Part Number LD59030DTPU25R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Current - Supply (Max) 305 µA
PSRR 75dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable, Soft Start
Protection Features Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C