STMicroelectronics LD59015C18R
Part No.:
LD59015C18R
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Chuangxin CloudLD59015C18R.pdf
Description:
IC REG LIN 1.8V 150MA SOT323-5
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.21V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
110 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SOT-323-5
Datasheet:
Chuangxin CloudLD59015C18R.pdf
1. How to order LD59015C18R on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD59015C18R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD59015C18R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD59015C18R.
Image LD59015C18R
Part Number LD59015C18R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.21V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) 110 µA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C