STMicroelectronics LD57100J105R
Part No.:
LD57100J105R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-XFBGA, FCBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudLD57100J105R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.05V 1A 6FLIPCHIP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
6-XFBGA, FCBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.08V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-FlipChip (0.78x1.18)
Datasheet:
1. How to order LD57100J105R on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD57100J105R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD57100J105R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD57100J105R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD57100J105R
Part Number LD57100J105R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 6-XFBGA, FCBGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.08V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 75dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)