STMicroelectronics LD56050DPU105R
Part No.:
LD56050DPU105R
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudLD56050DPU105R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.05V 500MA 4DFN
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.05V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature. Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)
Supplier Device Package:
4-DFN (1.2x1.2)
Datasheet:
1. How to order LD56050DPU105R on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD56050DPU105R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD56050DPU105R?
Image LD56050DPU105R
Part Number LD56050DPU105R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 75dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature. Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)