STMicroelectronics LD56020J100R
Part No.:
LD56020J100R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XFBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudLD56020J100R.pdf
Description:
LOW INPUT VOLTAGE 200 MA ULTRA L
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
4-XFBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.09V @ 50mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
25 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
90dB ~ 55dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-FlipChip (0.69x0.69)
Datasheet:
1. How to order LD56020J100R on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD56020J100R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD56020J100R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD56020J100R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD56020J100R
Part Number LD56020J100R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 4-XFBGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.09V @ 50mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 90dB ~ 55dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)