STMicroelectronics LD49100PU15RY
Part No.:
LD49100PU15RY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudLD49100PU15RY.pdf
Description:
1 A, LOW QUIESCENT CURRENT, LOW-
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
300 µA
PSRR:
65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
6-DFN (3x3)
Datasheet:
1. How to order LD49100PU15RY on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD49100PU15RY price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD49100PU15RY?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD49100PU15RY.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD49100PU15RY
Part Number LD49100PU15RY
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 6-VDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Current - Supply (Max) 300 µA
PSRR 65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)