STMicroelectronics LD2980CU18TR
Part No.:
LD2980CU18TR
Package:
TO-243AA
Datasheet:
Chuangxin CloudLD2980CU18TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 50MA SOT89-3
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.225V @ 50mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
1.2 mA
PSRR:
63dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SOT-89-3
Datasheet:
1. How to order LD2980CU18TR on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD2980CU18TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD2980CU18TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD2980CU18TR.
Image LD2980CU18TR
Part Number LD2980CU18TR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.225V @ 50mA
Current - Output 50mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) 1.2 mA
PSRR 63dB (1kHz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C