STMicroelectronics LD2980CM25TR
Part No.:
LD2980CM25TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudLD2980CM25TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 50MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.225V @ 50mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
1.2 mA
PSRR:
63dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SOT-23-5
Datasheet:
1. How to order LD2980CM25TR on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD2980CM25TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD2980CM25TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD2980CM25TR.
Image LD2980CM25TR
Part Number LD2980CM25TR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.225V @ 50mA
Current - Output 50mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) 1.2 mA
PSRR 63dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C