STMicroelectronics LD29300V50
Part No.:
LD29300V50
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudLD29300V50.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5V 3A TO220AB
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
50 mA
Current - Supply (Max):
100 mA
PSRR:
64dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
Datasheet:
Chuangxin CloudLD29300V50.pdf
1. How to order LD29300V50 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD29300V50 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD29300V50?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD29300V50.
7.How to contact us to get technical supports, such as LD29300V50 pin diagram, LD29300V50 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD29300V50
Part Number LD29300V50
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 50 mA
Current - Supply (Max) 100 mA
PSRR 64dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C