STMicroelectronics LD29300P2M25
Part No.:
LD29300P2M25
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Chuangxin CloudLD29300P2M25.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 3A P2PAK-4
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
50 mA
Current - Supply (Max):
100 mA
PSRR:
70dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
P2PAK-4
Datasheet:
1. How to order LD29300P2M25 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD29300P2M25 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD29300P2M25?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD29300P2M25.
Image LD29300P2M25
Part Number LD29300P2M25
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 50 mA
Current - Supply (Max) 100 mA
PSRR 70dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C