STMicroelectronics LD29150DT18
Part No.:
LD29150DT18
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Chuangxin CloudLD29150DT18.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A DPAK
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
80 mA
PSRR:
72dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
DPAK
Datasheet:
Chuangxin CloudLD29150DT18.pdf
1. How to order LD29150DT18 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD29150DT18 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD29150DT18?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD29150DT18.
Image LD29150DT18R LD29150DT18
Part Number LD29150DT18R LD29150DT18
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 14V 14V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 1.5A 0.7V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 180 µA 180 µA
Current - Supply (Max) 80 mA 80 mA
PSRR 72dB (120Hz) 72dB (120Hz)
Control Features - -
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C