STMicroelectronics LD29150DT15
Part No.:
LD29150DT15
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Chuangxin CloudLD29150DT15.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A DPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
80 mA
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
Datasheet:
Chuangxin CloudLD29150DT15.pdf
1. How to order LD29150DT15 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD29150DT15 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD29150DT15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD29150DT15.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD29150DT15 LD29150DT15R
Part Number LD29150DT15 LD29150DT15R
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 14V 14V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.5V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) - -
Current - Output 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 180 µA 180 µA
Current - Supply (Max) 80 mA 80 mA
PSRR 75dB (120Hz) 75dB (120Hz)
Control Features - -
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C