STMicroelectronics LD29080PT25R
Part No.:
LD29080PT25R
Package:
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
Chuangxin CloudLD29080PT25R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 800MA PPAK
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
13V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Supply (Max):
35 mA
PSRR:
70dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
PPAK
Datasheet:
1. How to order LD29080PT25R on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD29080PT25R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD29080PT25R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD29080PT25R.
Image LD29080PT25R
Part Number LD29080PT25R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 13V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 800mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Current - Supply (Max) 35 mA
PSRR 70dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C