STMicroelectronics LD29080DT25R
Part No.:
LD29080DT25R
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Chuangxin CloudLD29080DT25R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 800MA DPAK
Package/Case:
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
13V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Supply (Max):
35 mA
PSRR:
70dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
DPAK
Datasheet:
1. How to order LD29080DT25R on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD29080DT25R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD29080DT25R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD29080DT25R.
Image LD29080DT25R
Part Number LD29080DT25R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 13V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 800mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Current - Supply (Max) 35 mA
PSRR 70dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C