STMicroelectronics LD1085V36
Part No.:
LD1085V36
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudLD1085V36.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 3A TO220AB
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.5V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
Datasheet:
Chuangxin CloudLD1085V36.pdf
1. How to order LD1085V36 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD1085V36 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD1085V36?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD1085V36.
7.How to contact us to get technical supports, such as LD1085V36 pin diagram, LD1085V36 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD1085V36
Part Number LD1085V36
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 72dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C