STMicroelectronics LD1085V33
Part No.:
LD1085V33
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudLD1085V33.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220AB
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.5V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
Datasheet:
Chuangxin CloudLD1085V33.pdf
1. How to order LD1085V33 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LD1085V33 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD1085V33?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD1085V33.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as LD1085V33 pin diagram, LD1085V33 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LD1085V33
Part Number LD1085V33
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 72dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C