Nichicon LAR2D102MELB30
Part No.:
LAR2D102MELB30
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudLAR2D102MELB30.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LAR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.45 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
Datasheet:
1. How to order LAR2D102MELB30 on Chuangxin Cloud?
3. Are the LAR2D102MELB30 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LAR2D102MELB30?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LAR2D102MELB30
Part Number LAR2D102MELB30
Manufacturer Nichicon
Package/Case
Series LAR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.45 A @ 50 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)