STMicroelectronics L78S15CV-DG
Part No.:
L78S15CV-DG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudL78S15CV-DG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 15V 2A TO220
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
2A
Current - Quiescent (Iq):
8 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
46dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
Datasheet:
Chuangxin CloudL78S15CV-DG.pdf
1. How to order L78S15CV-DG on Chuangxin Cloud?
3. Are the L78S15CV-DG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L78S15CV-DG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L78S15CV-DG.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L78S15CV L78S15CV-DG
Part Number L78S15CV L78S15CV-DG
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 35V 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V 15V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) - -
Current - Output 2A 2A
Current - Quiescent (Iq) 8 mA 8 mA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 46dB (120Hz) 46dB (120Hz)
Control Features - -
Operating Temperature 0°C ~ 150°C 0°C ~ 150°C