Amphenol ICC (Commercial Products) L777DFC37P1AMN
Part No.:
L777DFC37P1AMN
Manufacturer:
Amphenol ICC (Commercial Products)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Manufacturer:
Series:
DF
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
37
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A
Backset Spacing:
0.406" (10.30mm)
Features:
Grounding Indents, Mounting Brackets
1. How to order L777DFC37P1AMN on Chuangxin Cloud?
3. Are the L777DFC37P1AMN price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L777DFC37P1AMN?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L777DFC37P1AMN
Part Number L777DFC37P1AMN
Manufacturer Amphenol ICC (Commercial Products)
Series DF
Packaging Tray
Product Status Active
Connector Style D-Sub
Connector Type Plug, Male Pins
Number of Positions 37
Number of Rows 2
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C)
Contact Type Signal
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Termination Solder
Primary Material -
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 7.5A
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Features Grounding Indents, Mounting Brackets
  • L777DFC37P1AMN
  • L777DFC37P1AMN PDF
  • L777DFC37P1AMN Datasheet
  • L777DFC37P1AMN Specifications
  • L777DFC37P1AMN Images
  • Buy L777DFC37P1AMN
  • L777DFC37P1AMN Price
  • L777DFC37P1AMN Distributor
  • L777DFC37P1AMN Supplier
  • L777DFC37P1AMN Wholesale
Inventory:2,630
Please send an inquiry. Send us your inquiry, and we will respond immediately.
Part Number
Quantity*
Price
Name*
Company*
Email*
Comments
In Stock:2,630
Qty. Unit Price Ext. Price
RFQ now Add RFQ List
A-DS 09 LL/Z
A-DS 09 LL/Z
Assmann WSW Components
A-DF 09 LL/Z
A-DF 09 LL/Z
Assmann WSW Components
DE09P064TXLF
DE09P064TXLF
Amphenol ICC (FCI)
A-DF 09 A/KG-T4S
A-DF 09 A/KG-T4S
G17S0910110EU
G17S0910110EU
A-DF 09 A/KG-T2S
A-DF 09 A/KG-T2S