Amphenol ICC (Commercial Products) L717DD50P1AON
Part No.:
L717DD50P1AON
Manufacturer:
Amphenol ICC (Commercial Products)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Manufacturer:
Series:
D
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
50
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
8.00µin (0.203µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A
Backset Spacing:
0.406" (10.30mm)
Features:
Grounding Indents
1. How to order L717DD50P1AON on Chuangxin Cloud?
3. Are the L717DD50P1AON price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L717DD50P1AON?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L717DD50P1AON.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L717DD50P1AON
Part Number L717DD50P1AON
Manufacturer Amphenol ICC (Commercial Products)
Series D
Packaging Tray
Product Status Active
Connector Style D-Sub
Connector Type Plug, Male Pins
Number of Positions 50
Number of Rows 3
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
Contact Type Signal
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Termination Solder
Primary Material -
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 8.00µin (0.203µm)
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 7.5A
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Features Grounding Indents
  • L717DD50P1AON
  • L717DD50P1AON PDF
  • L717DD50P1AON Datasheet
  • L717DD50P1AON Specifications
  • L717DD50P1AON Images
  • Buy L717DD50P1AON
  • L717DD50P1AON Price
  • L717DD50P1AON Distributor
  • L717DD50P1AON Supplier
  • L717DD50P1AON Wholesale
Inventory:4,764
Please send an inquiry. Send us your inquiry, and we will respond immediately.
Part Number
Quantity*
Price
Name*
Company*
Email*
Comments
In Stock:4,764
Qty. Unit Price Ext. Price
RFQ now Add RFQ List
A-DS 09 LL/Z
A-DS 09 LL/Z
Assmann WSW Components
A-DF 09 LL/Z
A-DF 09 LL/Z
Assmann WSW Components
DE09P064TXLF
DE09P064TXLF
Amphenol ICC (FCI)
A-DF 09 A/KG-T4S
A-DF 09 A/KG-T4S
G17S0910110EU
G17S0910110EU
A-DF 09 A/KG-T2S
A-DF 09 A/KG-T2S