STMicroelectronics L4940V10
Part No.:
L4940V10
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudL4940V10.pdf
Description:
IC REG LINEAR 10V 1.5A TO220AB
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
17V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.9V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
8 mA
Current - Supply (Max):
50 mA
PSRR:
62dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
Datasheet:
Chuangxin CloudL4940V10.pdf
1. How to order L4940V10 on Chuangxin Cloud?
3. Are the L4940V10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L4940V10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L4940V10.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as L4940V10 pin diagram, L4940V10 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L4940V10
Part Number L4940V10
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 17V
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.9V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 8 mA
Current - Supply (Max) 50 mA
PSRR 62dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 150°C