Amphenol Anytek KK0361500000G
Part No.:
KK0361500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudKK0361500000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 10.16MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
KK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
3
Positions Per Level:
3
Number of Levels:
1
Pitch:
0.400" (10.16mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
55 A
Voltage - UL:
500 V
Wire Gauge or Range - AWG:
6-20 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish:
Gold
Datasheet:
1. How to order KK0361500000G on Chuangxin Cloud?
3. Are the KK0361500000G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KK0361500000G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KK0361500000G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image KK0361500000G
Part Number KK0361500000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series KK
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Plug, Male Pins
Number of Positions 3
Positions Per Level 3
Number of Levels 1
Pitch 0.400" (10.16mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 180°
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Current - UL 55 A
Voltage - UL 500 V
Wire Gauge or Range - AWG 6-20 AWG
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C