SanRex Corporation KD160KB160
Part No.:
KD160KB160
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
Chuangxin CloudKD160KB160.pdf
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 1600V 160A
Manufacturer:
SanRex Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
160A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 500 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudKD160KB160.pdf
1. How to order KD160KB160 on Chuangxin Cloud?
3. Are the KD160KB160 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KD160KB160?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KD160KB160.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as KD160KB160 pin diagram, KD160KB160 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image KD160KB160
Part Number KD160KB160
Manufacturer SanRex Corporation
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 160A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.35 V @ 500 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C