Littelfuse Inc. IXTP200N055T2
Part No.:
IXTP200N055T2
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudIXTP200N055T2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 200A TO220AB
Series:
TrenchT2™
Package/Case:
TO-220-3
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
200A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.2mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
109 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6800 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
360W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Datasheet:
1. How to order IXTP200N055T2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the IXTP200N055T2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXTP200N055T2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXTP200N055T2.
Image IXTP200N055T2
Part Number IXTP200N055T2
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series TrenchT2™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 109 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 360W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)