Littelfuse Inc. IXTP1R6N50D2
Part No.:
IXTP1R6N50D2
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudIXTP1R6N50D2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 1.6A TO220AB
Series:
Depletion
Package/Case:
TO-220-3
FET Type:
N-Channel, Depletion Mode
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.3Ohm @ 800mA, 0V
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
23.7 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
645 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
100W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
1. How to order IXTP1R6N50D2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the IXTP1R6N50D2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXTP1R6N50D2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXTP1R6N50D2.
Image IXTP1R6N50D2
Part Number IXTP1R6N50D2
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series Depletion
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel, Depletion Mode
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3Ohm @ 800mA, 0V
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23.7 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 645 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)