Littelfuse Inc. IXTK22N100L
Part No.:
IXTK22N100L
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
Chuangxin CloudIXTK22N100L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 1000V 22A TO264
Series:
Linear
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
22A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
600mOhm @ 11A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
270 nC @ 15 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7050 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
700W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-264 (IXTK)
Datasheet:
Chuangxin CloudIXTK22N100L.pdf
1. How to order IXTK22N100L on Chuangxin Cloud?
3. Are the IXTK22N100L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXTK22N100L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXTK22N100L.
Image IXTK22N100L
Part Number IXTK22N100L
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series Linear
Package/Case TO-264-3, TO-264AA
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 11A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 270 nC @ 15 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7050 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 700W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)