Littelfuse Inc. IXTK102N30P
Part No.:
IXTK102N30P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
Chuangxin CloudIXTK102N30P.pdf
Description:
MOSFET N-CH 300V 102A TO264
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Polar
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
102A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
33mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
224 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7500 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
700W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-264 (IXTK)
Datasheet:
Chuangxin CloudIXTK102N30P.pdf
1. How to order IXTK102N30P on Chuangxin Cloud?
3. Are the IXTK102N30P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXTK102N30P?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXTK102N30P.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXTK102N30P
Part Number IXTK102N30P
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series Polar
Package/Case TO-264-3, TO-264AA
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 102A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 33mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 224 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 700W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)